Finlands Svenska Skidförbunds Mästerskapstävlingar

FSS mästerskap på skidor har anordnats sedan 1922. Före det ordnades det SFI mästerskap på skidor. De första mästerskapen ordnades i Kronoby. Sedan dess har tävlingarna inhiberats endast 4 gånger. 1930 och 1934 pga av snöbrist samt 1940 och 1942 pga av kriget.

Ovan kan du klicka för årtalen för att få mera resultat från respektive FSSM

Arrangörsorter för de finlandsvenska skidmästerskapen i längdåkning genom tiderna

1.  SFI-mästerskapen i skidåkning 1913-1921 (SFI grundades 1912)

1913 Gamlakarleby
1914 Vasa
1915 Jakobstad
1916 Jakobstad
1917 Ekenäs
1918 Tävlingarna inställda p.g.a. krig
1919 Vasa +Finlands Vinterspel 15-24.2.1919 i H:frs i SFI:s regi)
1920 Bennäs
1921 Jakobstad

2.  SFS-mästerskapen 1922-45 och FSS-mästerskapen 1946-
(Svenska Finlands Skidförbund grundades 13.11.1921 och
bytte 1945 namn till Finlands Svenska Skidförbund)


1922 Kronoby 
1923 Jakobstad (skidvecka)
1924 Borgå 
1925 Jakobstad 
1926 Gamlakarleby 
1927 Borgå  
1928 Ekenäs 
1929 Vasa 
1930 Ingen tävlan p.g.a. snöbrist  
1931 Helsingfors 
1932 Jakobstad  
1933 Lovisa 
1934 Ingen tävlan p.g.a. snöbrist
1935 Vasa 
1936 Fiskars 
1937 Gamlakarleby 
1938 Nickby 
1939 Gamlakarleby 
1940 Ingen tävlan p.g.a. kriget
1941 Vasa   
1942 Ingen tävlan p.g.a. kriget
1943 Jakobstad 
1944 Vasa 
1945 Fiskars 
1946 Gamlakarleby 
1947 Borgå 
1948 Jakobstad  
1949 Terjärv 
1950 Lovisa 
1951 Nedervetil 
1952 Dragsvik 
1953 Vörå 
1954 Noux 
1955 Pedersöre 
1956 Borgå 
1957 Terjärv 
1958 Jakobstad 
1959 Lovisa 
1960 Gamlakarleby 
1961 Esbo 
1962 Kronoby 
1963 Korsholm 
1964 Fiskars 
1965 Pedersöre
1966 Jakobstad
1967 Ingå
1968 Gamlakarleby
1969 Lovisa + Lappfjärd (30 km + stafetter)
1970 Terjärv + Fiskars (stafetterna)
1971 Sjundeå + Terjärv (stafetterna)
1972 Lappfjärd (FSS’ 50-årsjubileumstävling)
1973 Jakobstad i Terjärv (50 år sedan skidveckan)
1974 Tenala
1975 Purmo
1976 Kimito
1977 Gamlakarleby
1978 Sibbo
1979 Vörå
1980 Lovisa
1981 Terjärv
1982 Lappfjärd (FSS’ 60-årsjubileumstävlingar)
1983 Alberga, Esbo
1984 Kyrkslätt
1985 Jakobstad
1986 Ingå
1987 Vörå
1988 Ekenäs
1989 Kronoby
1990 Sibbo
1991 Nykarleby
1992 Lappfjärd (FSS’ 70-årsjubileumstävlingar)
1993 Lovisa
1994 Pedersöre
1995 Svartå
1996 Närpes
1997 Borgå (FSS 75 år)
1998 Jakobstad
1999 Svartå
2000 Vörå
2001 Pargas
2002 Nedervetil (FSS’ 80-årsjubileumstävlingar)
2003 Lappfjärd
2004 Lovisa
2005 Karleby
2006  Borgå
2007 Kronoby
2008 Pedersöre
2009 Lovisa
2010 Åland
2011 Nykarleby
2012 Närpes
2013 Raseborg
2014 Pargas
2015 Malax
2016 Vörå
2017 Borgå
2018 Larsmo