Nyhetsarkiv

Tillbaka

Nu finns träningsgrupperna för 2017-2018 publicerade. Totalt 70 idrottare blev uttagna till de fem träningsgrupperna.

av David Andberg den 11.05.2017
(läst av 3044 besökare)

Träningsgrupperna för säsongen 2017-2018

Träningsgrupperna för 2017-2018 uttagna

Finlands Svenska Skidförbund (FSS) har tillsammans med skidsektionerna för Nyland-Åbolands Idrottsdistrikt (NÅID) och Österbottens Idrottsdistrikt (ÖID) haft en gemensam ansökan för ungdomar födda 1998-2003 att delta i träningsgrupperna. Detta resulterade i 90 ansökningar. Utöver detta har FSS utsett tolv idrottare i vuxengruppen samt sex i ÖID.

 

För mera information om grupperna kontakta:

FSS:

Förbundstränare Henrik Byggmästar 0400 690 981

Träningsutskottets ordförande: Jonas Hamström 050 458 22 41

http://fss.idrott.fi/start/

ÖID:

Sten-Ole Lund 0500 6688 03

http://oid.idrott.fi/skidning/

NÅID:

Robin Fröberg 050 59 777 06

http://fss.idrott.fi/distrikt/naid/hem/

 

 

FSS ungdomsgrupp

 

Axel

Aurén

IF Åsarna

Elin

Björk

IK Falken

Jere

Ena

IK Falken

Linnea

Halonen

Närpes Kraft Skidförening

Casper

Hjerpe

Norrvalla Ski Team

August

Högnabba

IF Åsarna

Sonja

Katajamäki

IF Minken

Patrik

Kuuttinen

IF Minken

Anni

Lindroos

Pargas IF

Hanna

Ray

IK Falken

Erika

Storbacka

IF Femman

Alexander

Ståhlberg

Norrvalla Ski Team

Benjamin

Sundqvist

IF Minken

Niklas

Sundström

IF Femman

Alex

Svartsjö

IF Femman

     

FSS vuxengrupp

 

Jennifer

Antell

IF Femman

Juuso

Haarala

IF Minken

Linnea

Henriksson

IF Femman

Julia

Häger

IF Minken

Andrea

Julin

IF Minken

Toni

Ketelä

IF Minken

Heidi

Kuuttinen

IF Minken

Remi

Lindholm

IF Minken

Jennie

Lindvall

IF Åsarna

Matias

Strandvall

IF Minken

Robin

Sundsten

IF Femman

Emelie

Svenlin

IF Åsarna

     

NÅID

   

Robin

Dahlström

ÖSK

Chira

Gullqvist

Borgå Akilles

Viktor

Johansson

Pargas IF

Olivia

Kalliokoski

Pargas IF

Siiri

Kortejärvi

Borgå Akilles

Sara

Lauren

Pargas IF

Eetu

Liukkonen

Borgå Akilles

Leevi

Liukkonen

Borgå Akilles

Saimi

Lupala

ÖSK

Rebecca

Lönnqvist

Borgå Akilles

Axel

Nordman

Borgå Akilles

Anna

Rask

Pargas IF

Emil

Rosin

Pargas IF

Cedrik

Sandell

ÖSK

Sofia

Valasti

Borgå Akilles

Wilma

Westerlund

Pargas IF

     

ÖID

   

Frida

Achrén

Oravais IF

Cecilia

Back

IF Minken

William

Back

Oravais IF

Linnea

Backman

IF Femman

Anton

Damlin

IF Femman

Lucas

Finskas

IF Femman

Emma

Haglund

Sundom IF

Christian

Hildén

IF Femman

Hannes

Holmback

IF Femman

Frida

Häggkvist

Närpes Kraft Skidförening

Aaron

Häggman

Vörå IF

Alexander

Kansa

IF Femman

Felicia

Krook

Närpes Kraft Skidförening

Linnea

Källbacka

Vörå IF

Kevin

Lindholm

IF Minken

Leonard

Markén

Oravais IF

Ida

Mäenpää

IF Brahe

Robin

Mäenpää

IF Brahe

Tilde

Niemelä

Malax IF

Amanda

Nyfors

IF Brahe

Oliver

Rusk

Norrvalla Ski Team

Jacob

Smeds

Oravais IF

Daniel

Sorvisto

IF Åsarna

Alexandra

Stark

Sundom IF

Nathalie

Sten

Närpes Kraft Skidförening

Nicole

Sten

Närpes Kraft Skidförening

Amanda

Strandvall

IF Minken

Emil

Sundell

IF Femman

Christian

Tarvonen

IK Falken

Evelina

Österberg

Oravais IF